Bényei Tamás
trombita, bendzsó, ének, hangszerelés, zenekarvezető
Bényei Tamás – szakmai önéletrajz
1964. november 5-én születtem Budapesten. A kisgyermekkoromat a Somogy megyei Balatonszabadi falun töltöttem, innen 1969-ben költöztünk Siófokra. 1973-ban iratkoztam be a Siófoki Állami Zeneiskolába, ahol négy évig Apáti János trombitatanár növendéke voltam. Itt ismerkedhettem meg az országban egyedülálló módon a dixieland zenével, ahol a növendék zenekarban a bendzsó volt a hangszerem, amin 11 évesen magamtól tanultam meg játszani.
1979-ben felvételt nyertem a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskolába, Budapestre. A szakközépiskolai években megtanultam magamtól gitározni. Az 1983-as középiskolai érettségi után egy év műszaki rajzolói munka következett, közben sikeresen felvételizem a Képzőművészeti Főiskolára (ma egyetem), melyet előfelvételisként egy év katonáskodás követett. A sorkatonai szolgálatot 1984-85-ben Zalaegerszegen töltöttem, ahol megalapítottam a Hot Jazz Band-et.
1985-ben kezdtem tanulmányaimat a Képzőművészeti Főiskolán. 1989-ben főiskolás diplomaévem alatt sikeresen felvételiztem a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola Jazz Tanszakára, ahol Tomsits Rudolf növendéke voltam. A két iskolát ez időszakban sajnos nem tudtam összeegyeztetni, így fél év után elhagytam a jazzkonzervatóriumot. Ugyanez évben szereztem meg a Képzőművészeti Főiskolán diplomámat, s a mesterképzőn két évet nyertem posztgraduál, így 1991-ben hagytam abba képzőművészeti tanulmányaimat.
A Hot Jazz Band-del a kilencvenes évek elejére tehető hivatásossá válásunk. 1994-ben nyertük meg első nemzetközi versenyünket Franciaországban, amit az azt követő négy évben még három győzelem követett, köztük 1995-ben a világ legnagyobb létszámú versenye Fréjus St. Raphaelben, 54 résztvevő zenekarával. 1998-ban Saint Addresse-ben a legjobb szólista díját is megkaptam bendzsózásomért.
1999-ben meghívást kaptunk az Amerikai Egyesült Államokba, Sacramentoba, Kalifornia fővárosába, a világ legnagyobb, 130 zenekart felsorakoztató tradicionális jazz találkozójára, a Sacramento Jazz Jubelee-ra. Összesen hatszor lehettünk vendégei e rangos eseménynek, egy koncertünket a Kaliforniai Állami Rádió is közvetítette és legnépszerűbb zenekarként kétszer választottak be a záró ünnepségre.
Magyarországon ez időszakban két országos versenyt nyertünk Salgótarjánban és az összes hazai fesztiválon felléptünk, s jómagam helyettesítettem a legnevesebb zenekarokban is. 1996-ban a Hot Jazz Band az év együtteseként elnyerte a Magyar Rádió könnyűzenei díját, az eMeRTon díjat.
1996-ban kaptam felkérést, hogy legyek zenei szervezője a Sárospataki Dixieland és Blues Fesztiválnak, melyet 15 éven át sikeresen vezettem, és 2004 óta szervezem a Siófoki New Orleans Jazz Fesztivált, mely 8-12 meghívott zenekarával napjaink legnagyobb ilyen jellegű hazai seregszemléje.
1996-ban létrehoztam a Hungarian All Stars formációt, mely Magyarország első és egyetlen tradicionális all star együttese, a legpatinásabb zenekarok (Molnár Dixieland, Benkó Dixieland) vezéralakjainak részvételével. További két formáció megalakítása fűződik a nevemhez, az egyik a 2014 óta működő Bényei Tamás és a Gramophonia Hot Jazz Orchestra elnevezésű big band. 1945 óta ez az első hazai nagyzenekar, mely az 1920-tól a ’40-es évekig született stílusok hangzását idézi fel és tárja a hallgatóság elé. A másik a Hungarian Banjo Kings, mely Európa egyetlen bendzsózenekara.
A Hot Jazz Band-del 14 Cd-t készítettem, melyeket kivétel nélkül magam hangszereltem. Ebből öt a két háború közti jazzes ihletettségű magyar könnyűzenei termésének gyűjteménye, ezek közt szerepel egy gyermekeknek készített felvételcsokor is, így hazánkban egyetlen jazzt játszó együttesként igyekszünk megszerettetni az általunk képviselt hangzást a kicsik generációjával is.
A Hot Jazz Band az egyetlen tradicionális jazz együttes, mely élvezi a hazai komolyzene reprezentánsainak meghívását. Tizennégy neves szimfonikus és kamarazenekar vendégei lehettünk a 2006-os év óta. 2021-ben a világhírű operaénekesnő, Rost Andrea invitált meg közös koncertsorozatra.
A Hot Jazz Band egyetlen hazai tradicionális jazz zenekarként több alaklommal lehetett a filmvilág részese. Eddig nyolc filmnek voltunk zenei közreműködői, mely közül hatalmas megtiszteltetés, hogy az Oscar-díjas filmrendező, Szabó István 2010-ben felkérte a Hot Jazz Band-et a Rokonok című film zenei munkáira.
Külföldi szerepléseink alkalmával 21 európai országban, az USA-ban és Kínában is jártunk, emellett fontosnak tartom az elcsatolt területek magyar közönségével tartott kapcsolatot, ahol nagy népszerűségnek örvend zenekarom. A Hot Jazz Band 1996 óta turnézik a környező országok magyarlakta területein, Erdélyben-Romániában több mint 50 alkalommal jártunk, de Felvidéken, Délvidéken, Ausztriában is számos alkalommal turnéztunk.
30 éves fennállásunk évében, 2015-ben Magyarország köztársasági elnöke – a kormány előterjesztésére – a Hot Jazz Band-nek páratlanul sikeres, külföldön is nagyra értékelt, a tradicionális dzsessz autentikus megszólaltatására épülő előadóművészi tevékenységük, valamint a magyar könnyűzenei örökség ápolását szolgáló, értékőrző művészi munkájuk elismeréseként a legmagasabb állami kitüntetést, a Kossuth-díjat adományozta. 2023-ban az "Egy kis malac - Hot Jazz Band kicsiknek és nagyoknak" című CD-lemezünk, melynek összes dalát a csatolt könyvecskében jómagam illusztráltam, elnyerte a magyar könnyűzenei szakma legrangosabb díját, a Fonogram-díjat.
Trombita játékstílusomat legfőként a korabeli felvételek befolyásolták, legnagyobb példaképeim a műfaj emblematikus figurái. A kezdetekben Wild Bill Davison, Roy Eldridge és Louis Armstrong volt. Később ismertem meg Jonah Jones-t, Buck Claytont, Bobby Hackett-tet, Ruby Braffot, a fiatal Varren Vachét és nem utolsó sorban Charlie Teegardent.
Bendzsó játékstílusom a források híján teljesen egyedi, főként egyetlen, rádión hallott Django Reinhardt szám inspirált. További példaképek Harry Reaser, Eddy Peebody és a maiak közül Buddy Wachtert és Lee Floyd, akivel Sacramentoban közös fellépésem is volt két alkalommal.
Éneklési stílusomat főként az 1920-as, ’30-as évek archaikus jazz énekmodora jellemzi, továbbá az 1940-es évek suttogó baritonja, előbbiek neves képviselői Kalmár Pál, Sebő Miklós, Weigand Tibor, utóbbié Lantos Olivér, Bing Crosby. 2002-ben énekesi munkásságomért elnyertem a Magyar Rádió könnyűzenei díját, az eMeRton-díjat, mint az év férfi énekese.
Művészi hitvallásom, hogy az eredethű megszólaltatás a legnagyobb fokú tisztelet az alkotó elődök iránt, és a művek komplexitásának záloga. Célom, hogy a jazzkorszak, az 1920-as, ’30-as, ’40-es évek méltatlanul, politikai, ideológiai meggondolásból elhallgatott hangzásvilágát autentikus formában ismét a hallgatóság elé tárjam, ezzel óriási hiátust pótolva bemutassuk, újra felfedezhessük a korszak hazai könnyűzenei termését is, hisz’ e zenei örökségünk felbecsülhetetlen értékű nemzeti kulturális kincsünk, azaz hungarikum.
Jegyzék:
A Hot Jazz Band díjai:
1994 Le Havre, Louis Armstrong Nemzetközi Jazz Verseny, I. díj,
1994 Salgótarján Országos Dixieland Verseny, I. díj
1995 Saint Raphael, New Orleans Nemzetközi Jazz Verseny, 54 zenekar, I. díj,
1995 Salgótarján Országos Dixieland Verseny, I. díj
1996 eMeRTon-díj (az év jazz-zenekara)
1997 Megéve Nemzetközi Jazz Verseny, I. díj
1997 Saint Address, Louis Armstrong Nemzetközi Jazz Verseny, II. díj
1998 Saint Address, Louis Armstrong Nemzetközi Jazz Verseny, I. díj
1998 Saint Address, Louis Armstrong Nemzetközi Jazz Verseny, a legjobb szólista díja, Bényei Tamás
1999 Líra díj, A Magyar Előadó-művészetért Alapítvány díja
2002 eMeRTon-díj, az év énekese Bényei Tamás
2006 Louis Armstrong emlékdíj, a Swing Jazz Kultúráért Alapítvány díja
2015 Ezüst Életfa díj, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének díja
2015 Kossuth-díj
2023 Fonogram-díj, a Magyar Hangfelvétel-kiadók Szövetségének díja
Külföldi fesztiválok, események:
Lyon (F), Ried (A), Regensburg (D), Pozsony SLK), Marciac (F), Montlouis (F), Bussum (NL), Kolozsvár (RO), Drezda (D), Varazze (I), Policka (PL), Osterode (D), Gronau (D), Helsinki (SF), Straden (A), Varasdin (CRO), Tallin (EST), Zürich (CH), Szczavnicza (PL), Nagykároly (RO), Bécs (A), Anif (A), Samois (F), Castellsarrasan (F), Breda (NL), Sacramento (USA), Lake Tahoe (USA), Silkeborg (DK), Marckolsheim (F), Brüsszel (B), Monte Carlo (MCO), Isztambul (TR), London (GB), Shanghai (CN), Ningbo (CN), Stockholm (S) Ljubljana (SLO).
Hazai fesztiválok, események:
Sziget Fesztivál, Művészetek Völgye, Savaria Fesztivál, VOLT Fesztivál, Budavári Borünnep, Óbudai Bornapok, Budafoki Borfesztivál, Egri Bikavér Ünnep, Győri Terményáldás, Óbudai Advent, Debreceni Civis Korzó Fesztivál, Miskolci Kocsonya Fesztivál, Story Díjátadó Gála, UNICEF Gála (díszvendég Roger Moore), Operabál, MTA Bál, MMA Bál, MVM Gála, Audi Gála, Európai Uniós Elnökségi Rendezvény, Hylton Újévi Bál, Corinthia Újévi Bál, Gellért Újévi Bál, Kempinsky Jubileumi Bál, Külügyminiszteri Konferencia Fogadás Gundel, Prima Junior Díjátadó Gála, Tolnay Gála RAM, Kossuth díj fogadás, 100 éves a Magyar Film, V4 fesztivál, ZSIMŰ Fesztivál.
Komolyzenei partnerek:
Budapesti Vonósok, a Miskolci Szimfonikusok, a Győri Filharmonikusok, a Tatabányai Kamara Filharmonikusok, a Gödöllői Szimfonikusok, a veszprémi Mendelsshon Kamarazenekar, a Kodály Filharmonikus Debrecen, a Solti Kamarazenekar, a Kossuth-díjas Amadinda együttes, a Zuglói Filharmonikusok, a Békésmegyei Szimfonikus Zenekar, a MÁV Szimfonikusok, a Talamba ütőegyüttes, és az erdélyi Csíki Kamarazenekar, Rost Andrea.
A Hot Jazz Band filmjei:
2004 Bergendy Péter - Állítsátok meg Terézanyut
2006 Elek Judit - A hét nyolcadik napja
2010 Szabó István (Oscar díjas) - Rokonok
2013 Tóth Roland - Gondolatok a pincében (animációs film, zeneszerző: Bényei Tamás)
2015 Gárdos Péter – Hajnali láz (zeneszerző: Pacsay Attila. dráma kategória a legjobb játékfilm díja, a Cinequest Filmfesztivál, San José, CA, USA)
2017 Gárdos Éva - Budapest Noire (zeneszerző: Pacsay Attila)
2019 Vitézy László – Házasságtörés, TV-film (a zenekar képernyőre is került)
2022 Vitézy László - Az énekesnő, TV-film
Neves külföldi vendégek:
Cynthia Sayer, Mike Vax, Tom Kirkpatrick, Peter Ecklund, Joe Muranyi (Louis Armstrong's All Stars), Leroy Jones, Wynton Marsalis, George Probert, Bill Allred, Tom Saunders, Allan Vaché, Johnny Varro, Howard Alden, Jake Hanna, Randy Reinhardt, John Sharidan (USA); Acker Bilk (UK), Marcel Zanini, Irakli, Alain Bouchet, Daniel Huck, Marc Laferriére, Marc Fosset (Stéphane Grappelli Trio) Daniel Barda (F); Tom Stuip (NL); Theis Jensen (DK); Oscar Klein (CH); Stjepko Gut (YU) Antti Sarpila (SF); Eiji Hanaoka, Ken Aoki (JPN) Denise Gordon (GB), Nicolle Rochelle (USA/F).
A Hot Jazz Band CD-i:
1996 Hot Jazz Band
1998 A szívemben titokban
1999 Kislány kezeket fel
1999 Hot Jazz Band Plays Gershwin
2000 Hot Jazz Band 15 Jubileum
2001 Best Of Hot Jazz Band
2002 Hot Jazz Band Plays Hungarian Banjo Kings
2004 Flyin’ To Sacramento
2005 Hot Jazz Band 20 Jubileum
2006 Itt a luxusvonat
2007 Hot Jazz Band Rockin’ Chair
2008 Hot Jazz Band Celebration With louis Armstrong
2010 Halló! Halló!
2020 Egy kis malac - Hot Jazz Band kicsiknek és nagyoknak
A zenekar tagjai:
Bényei Tamás – trombita, bendzsó, ének, hangszerelés, zenekarvezető
Kovács Tamás – harsona, ének
Fodor László – klarinét, szaxofon
Szabó Lóránt – gitár, bendzsó
Juhász Zoltán – bőgő
Galbács István - dob