Hírek 2/19

Memento

Hot Jazz Band 40 - Bényei Tamás írása (5)

Memento

Franciaországi útjaink alkalmával láthattuk, hogy Nyugaton a jazz aranykorának utolsó nagy alakjai utolsó aktív éveiket élve járták a fesztiválokat. Miközben a szabad világ fénysebességgel hagyta maga mögött virágzó zenei életével a keleti, elzárt Európát, addig a négy elemit végzett Aczél György, az életében sohasem dolgozó „munkás”, Kádár János országában a végzetesen bűnös és otromba hatalom csak erőltette tovább „kulturális” forradalmát, szemellenzős, primitív életszemléletét. Ennek okán álljon itt még pár szó a korról, melyben éltünk. Hiszem, hogy az írástudók kötelessége és felelőssége a tanúságtétel. Nincs felmentés, nincs szerecsenmosdatás, nincs édeskés nosztalgia, szentimentalizmus, az különben is csak a bennünk búvó hormonok, kellemes, privát életkori élmények összessége. Őszintén el kell mondani az igazságot. A sötétség kora, életnyomorító diktatúra volt az, amiben éltünk,  a goromba, műveletlen ember hatalma a rettegő többségen. A legszebben, legtalálóbban Illyés Gyula és Weöres Sándor írták ezt meg:

https://www.youtube.com/watch?v=X-RU0waAEVc,

https://www.youtube.com/watch?v=CChNFYxiYmg .

Sérült a szabad mozgás, gyülekezés, véleménynyilvánítás, művelődés joga és még sorolhatnánk. A tehetséges ember a rendszer ellensége volt, mert önállóan gondolkodik, s aki nem állt be a sorba, azt elveszejtették. Csak az általuk szabott mértéknek lehetett megfelelni, és ebbe nem tartozott bele a jazz, ami szerintük nem volt része az egyetemes kultúrának. Érdekes módon az egyetlen volt ez a műfaj, amit tiltottak, és végzetesen elsorvasztottak, minden más művészeti ág, komolyzene, tánc, színművészet, képzőművészet intézményi háttérrel, viszonylag szabad, akár támogatott formában létezhetett. És nem a később furamód összeállt jazzkonziról beszélek, ahol jobb híján - jellemezve a viszonyokat - képesítés nélküli emberek taníthattak, hisz a jazzkonzi az 1944 utáni jazzt oktatja, én a jazz aranykorának zenéjéről beszélek. Ebben a közegben szabadon alkotni, minőséget teremteni nehéz feladat volt. Azt gondoltuk, hogy az idő lassan meghaladta a paranoid hatalmi gondolkodást, mégis előfordult 1985-ben, hogy a Hadsereg Ki mit tud?-on a Basin Street Blues címét a politikai tiszt kérésére meg kellett változtatnunk a Mi utcánk Dalá-ra, mert idézem: „Ez amerikai, tehát imperialista, ezért nem nézik majd jó szemmel.”

Olvassuk hát a dal szabad fordítású szövegét, mely óriási veszélyt jelenthetett a népi „demokráciára”:

„A Völgy utca az, az utca,

Ahol az emberek találkoznak

New Orleansban, az álmok földjén,

S te sosem tudhatod meg, hogy ez mily’ szép

És valójában mennyi mindent jelent.

Boldogság, ó igen,

Ahol szabadon üdvözölhetem a kedvesem,

Ahol gondtalan vagyok,

Ez a Völgy utca éneke.”

Az elrabolt szabadságunk és ifjúságunk okán álljon itt a lázadás egy kép formájában a CSMO gárdájáról, amely csakis szabályszegő módon készülhetett. Még néhány zenélős pillanat az egyetemi évekből, mellette a tanácsi engedély, miután szabályok közé kezdték terelni a kibontakozó új életet és egy újságcikk az első utcazenéink egyikéről, amit beleng a változás szele. Rá két hónapra kiáltották ki a köztársaságot.

CSMO-személyzet és barátaik Zalaegerszeg 1985

Csapat Művelődési Otthon, Zalaegerszeg 1985

Utcazene, Vörösmarty tér, Bényei Tamás, Németh Zoltán, Kukta Béla, Tóth Péter 1987

 Utcazene - műsorengedély 1989Utcazene, Vörösmaty tér, Bényei Tamás, Kukta Béla, Bényei Tibor 1988.Utcazene, Vörösmarty tér, Bényei Tamás, Szőke Péter, Németh Zoltán 19871989.08. utcazene 

 

 

 


George Benson, Frank Foster, Birelli Lagnéne, Stéphane Grappelli és a többiek

Hot Jazz Band 40 - Bényei Tamás írása (4)

George Benson, Frank Foster, Birelli Lagnéne, Stéphane Grappelli és a többiek

Hogy az utcazene milyen kalandokkal jár, az ember el sem tudná képzelni. 1991 nyarán (07.22.) Nizza sétálóutcájában épp pihenőnket tartottuk egy gyorsétteremben, amikor kintről dixie harsant fel. Szalóky Bélával kaptuk a hangszereket és kirohantunk az utcára, akkori fellépéseink színterére. A helyi zenekar szuzafonnal, bendzsóval masírozva, meg-megállva, a pólójukon a Nizzai Jazz Fesztivált hirdette. A Nizza-i Jazz Fesztivál 1948 óta Európa legrangosabb jazz-eseménye még napjainkban is. Nem kérettük magunkat, beszálltunk hozzájuk. Szerénytelenség nélkül mondom, hogy az irántunk támadt csodálat kapcsán azonnal lett hat francia barátunk, akik elmondták, hogy aznap éjjel a Hotel Negresco-ban jam session lesz, jöjjünk le és hozzuk a hangszereket. A campingben elköltött vacsora után beültünk Galbács Isti Daciájába és legurultunk a hotelhez. Beléptünk a bárba, ahol 1,5 méterre George Benson gitározott, Birelli Lagréne bőgőzött és a Count Basie Big Band sztárjai jam-eltek. Jómagam elő se vettem a trombitámat, mivel csak a régi jazz-ben vagyok igazán otthon, de Béla nem ijedt meg, beszállt, játékát elismerő gesztusok kísérték. Mivel ő beszéli azt a bizonyos másik nyelvet is Jazzországban, nem is volt ez kérdés. Óriási élmény volt ezeket az embereket hallani. Magyar léptékekkel megfoghatatlan, ami ott történt. Sajnos akkor még nem voltak okostelefonok, fényképezőgépet sem vittünk. Pár napra rá (07.25.) Juan Les Pins-ben is volt hasonló fesztivál, mi ezt nem tudtuk, és a Garden Beach Hotel előtt kezdtünk muzsikálni, ahonnan kijött egy úr, aki Pierre Cammas zongoristaként mutatkozott be, beinvitált az ottani jam session-re. Aznap este Stéphane Grappelli zenészeivel – ő maga épp aludni tért – és Franciaország legnagyobb klasszikus jazz zenészeivel - Alain Bouchet, Maxime Saury és társaik – zenélhettünk, s köthettünk életre szóló barátságot. A kép ott készült Marc Fosset és Jean Philip Viret társaságában Galbács István. Mellette az 1991-es Nizzai Jazz Fesztivál programja.

Galbács István, Marc Fosset és Jean Philippe Viret 1992 Juan les Pines

Galbács István, Marc Fosset és Jean-Philpip Viret

A Nizzai Jazz Fesztivál műsora 1991-ből0002

Az 1991-es Nizzai Jazz Fesztivál hétfői programja

Garden Beach Hotel - jam session Juan Les Pens 2

Garden Beach Hotel - jam session Juan Les Pens

További képek Szalóky Béla archívumából

 

 


A New Orleans-i lány

Hot Jazz Band 40 - Bényei Tamás írása (3)

A New Orleans-i lány

1985-ben Vitray Tamás egy műsorában beszélgetett egy csodabogár sráccal, aki halandzsanyelven énekelt az utcán, külföldön. Ekkor tette föl a kérdést a műsorvezető, miért is ne lehetne Magyarországon engedni az utcazenét. Ez az ötlet elég merésznek hatott a kádári diktatúrában, ahol, ha 5-7(?) embernél több gyűlt össze, a rendőrség azonnal igazoltatott és oszlatott. A gyülekezési szabadság sem szerepelt az alapvető emberi jogaink közt, de akkor már érződött, hogy valami változás következik az életünkben. Szőke Péter ötletére így hát Zalaegerszegről elszabadulva, minden katonai szabályzatot megszegve, pl. lakóhelyelhagyás, civilruha öltése, álltunk ki a Vörösmarty tér flaszterére. Emlékszem, egy verőfényes szombat délelőtt volt, az ORI bejáratával szemben, a Váci utca torkolatánál álltunk meg. Nagy izgalommal kezdtünk hát muzsikálni. Azonnal 2-300 fős tömeg állt körül bennünket, külföldiek, magyarok. A bögrébe, amit a pénznek tettünk le, csörögve záporozott az apró. Egyszer csak egy gyönyörű, mosolygós, félvér lányt pillantottam meg a tömegben. Mikor befejeztük, odalépett hozzánk, sok érdeklődővel együtt, és Péternek elmondta, hogy New Orleans-ból jött, és nagyon büszke volt, hogy hazájától ilyen távol is az ő zenéjét hallhatja. Emlékszem rá, mintha ma lett volna. Ennél szebb dicséretet még ma sem tudok elképzelni - valójában abban a pillanatban dőlt el minden.

utcazene - Vörösmarty tér 1985 - 1

Marek Tamás, Bényei Tamás és Szőke Péter 1985 Vörösmarty tér

utcazene - Vörösmarty tér 1985 - 2

Bényei Tamás 1985

utcazene - Vörösmarty tér 1985 - 30002

Bényei Tamás és Kukta Béla 1985

 

 


Hófehérke

Hot Jazz Band 40 - Bényei Tamás írása (2)

Hófehérke

Ámbár az álmok, tervek léteztek, az élet gyakran felülírta őket. A képzőművész/grafikusi ambíciók a "legyen egy rendes szakma is a kezedben fiam" és valós érdeklődés kombinációja volt a zenekar alapító pályakezdésekor, ám ekkor lépett közbe a sors. Az egykori zalaegerszegi Petőfi Laktanya kultúregységébe vezényelt ifjak mára híres színészek, többek közt Kautzky Armand, László Zsolt, Háda János, Horváth Lajos Ottó, Fillár István, Bellus Attila, Balogh András, Kárpáthy Levente, Kécza András, Lukács Tibor, Bertók Lajos +, Haas Vander Péter +. Az ő feladatuk volt egy bakahumorral fűszerezett mese-musical paródia megírása. Ebben mindenféle zenei betétek kerültek heavy metal, reggeae, rock and roll, new wave, ki tudja mi és dixieland szerepelt a dalok közt. A kísérő zenekar Cohors névre hallgatott, s e munka kapcsán vetődött fel a Hot Jazz Band megalakulása. (Folyt. köv.)

Zalae.szeg CSMO, Cohors 1985 - Sinka Sanyi, Bíró Atti, Bényei Tamás, Németh Zsolt, Szőke Péter, Marek Tamás 1

a képen a Cohors együttes Bíró Attila, Kukta Béla, Bényei Tamás, Sinka Sándor +, Németh Zsolt, Szőke Péter és Marek Tamás

Zalaegerszeg, CSMO, Hófehérke, Finálé kép, színészek0002

Bellus Attila, Lukács Tibor, Kécza András, Háda János, Kárpáthy Levente, László Zsolt, Haas Vander Péter, ifj. Fillár István,

Horváth Lajos Ottó, Bertók Lajos, Balogh András és Kautzky Armand, azaz

a CSMO színészalakulata a Hófehérke musical fináléján 1984

 


Hot Jazz Band 40

Hot Jazz Band 40 - Bényei Tamás írása (1)

Az idő csak rohan, bárhogy nem akarjuk. Fiatalok, szépek, erősek voltunk. Azt éreztük sosem lesz vége ennek. Várt ránk a félelmetesen nagy világ, a maga küzdelmeivel, megoldhatatlan gondjaival, szerencsés fordulataival, a megvalósítható és megvalósíthatatlan álmaival. Nem ismertünk legyőzhetetlen akadályt, de vakrepülés volt a legjavából. Nem tudtuk mi lesz ebből az egészből, ám az a fényes álom, az mindig ott lebegett előttünk: a színpad, a tapsok, a siker, Amerika és a ZENE. A zene, ami kitölti az életünket, és oly sok embernek okoz évezredek óta megmagyarázhatatlan örömöt. Pont 40 éve 1985-ben alakult meg a Hot Jazz Band a zalaegerszegi Petőfi Laktanyában. Álljon itt egy kép a sorozatból örök barátaimmal, Szőke Péterrel, Kukta Bélával és Bíró Attilával 1985 teléről. Ezzel a csapattal játszottuk a Mézga Gézát a Laktanya Ki-Mit-Tud?-on, amivel csak a területiig jutottunk...(folyt. köv.)

CSMO Zalaegerszeg Barcsik Géza fotója 134584856_1576605172531994_897470079372589460_n
Barcsik Géza archívumából

A Hot Jazz Band és Illényi Katica Újévköszöntő koncertje Veresegyházon

Veresegyház 2025.01.18.


2024 Hot Jazz Band előszilveszteri koncert - PÓTELŐADÁS!!!

Kedves Közönségünk!
A nagy érdeklődésre tekintettel megtartjuk a Hot Jazz Band előszilveszteri koncertjének pótelőadását 2024.12.30.hé 17.00 órai kezdettel. MOMKult (XII. Csörsz u. 18.Tel.:+3670/908-4105)
Jegyek ITT kaphatók.
Sztárvendégeink: Kozma Orsi (Jazz+Az, Cotton Club Singers) és Rudi (Rudi Show)
Kozma Orsi
Kozma Orsi
newface2
Wolf Rudi
317844237_2877074485762053_7789003229534773430_n
Kozma Orsi és Bényei Tamás

Hot Jazz Band előszilveszteri koncert, sztárvendég Kozma Orsi

Kedves Közönségünk!

2024.12.30.hé MOM Kulturális Központ (XII. Csörsz u. 18.Tel.:+3670/908-4105) a Hot Jazz Band előszilveszteri koncertje, sztárvendég Kozma Orsi 20.00

JEGYEK ITT KAPHATÓK

Idén is megrendezzük a Hot Jazz Band előszilveszteri koncertjét. Kozma Orsi és a Hot Jazz Band közös műsora sok izgalmas pillanatot ígér. Az Jazz+Az és a Cotton Club Singers formációkból már jól ismert énekesnő szólómunkásságából is jól tudjuk, hogy a jazz mennyire közel áll a szívéhez. A Hot Jazz Band mintegy három évtized amerikai és magyar muzsikáját felölelő repertoárja nagyszerű alkalom egy közös műsorra sokoldalú vendégével. Az 1920-as, ’30-as, ’40-es évek slágerei duett formájában is életre kelnek Kozma Orsi és Bényei Tamás előadásában, és a szilveszter fényében felcsendülő dallamok mindenki számára kellemes zenei élményt ígérnek.  

Kozma Orsi

Kozma Orsi

Kozma Orsi és a Hot Jazz BandKozma orsi és Bényei Tamás 2022.11.27.

                                                                           Kozma Orsi és Bényei Tamás

Kozma Orsi és a Hot Jazz Band 2022.11.27.

Kozma Orsi és a Hot Jazz Band


A Hot Jazz Band Kecskeméten 2024

Kedves Hot Jazz Band Rajongók!

2024.11.15.pé Kecskemét, Hírös Agóra (Deák Ferenc tér 1. Tel.:+3676/503-880) a Hot Jazz Band és a Nyughatatlan együttes koncertje 19.00

JEGYEK ITT KAPHATÓK

Zenekarunk már nagyon rég járt Kecskeméten, mely városhoz több kötődésünk is van. A zenekarvezető Bényei Tamás családja kecskemétről származik, és a Hot Jazz Band harsonása, Kovács Tamás a város szülötte. Első fellépésünk, 1988 óta számtalan alkalommal játszhattunk a Bohém Jazz Fesztiválon és a Jazzfővárosban. Már csak emiatt is kiemelt számunkra a Hírös Agorában megrendezett koncert. Ezúttal előzenekarunk is lesz a Jonny Cash-féle stílust játszó A Nyughatatlan együttes. A két zenekar átrándul egymás stílusaiba ezáltal is élvezetessé téve a műsort. Várunk mindenkit szeretettel!

A Hot Jazz Band és a A Nyughatatlan zenekar

a Hot Jazz Band és a A Nyughatatlan zenekar


Salföldi Dalföld - a Hot Jazz Band a Balaton-felvidéken

Kedves Hot Jazz Band Rajongók!

Várjunk mindenkit szeretettel Salföldön a Balaton-felvidéken.

22.szo Salföld (Bánya Kert rendezvényhelyszín) Salföldi Dalföld 20.30

226665001_519075599388760_2126899084934105981_n (1)